MacroTurk Yazılım
İletişim Bilgilerimiz
blog-img

Monday 01 February 2021

Başarılı Bir YouTuber Nasıl Olunur?

Son senelerde Youtube fenomenlerinin yakaladığı büyük başarılardan sonra artık bu platformda yer edinmek için bir şansınız kalmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bu yine de şansınızı denemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Youtube influencer’larının sosyal medyadaki etkisi pazarlama sektörünü değiştirip, markaların hedef kitlelerine ulaşmak için farklı yollar denemesini sağladı. Yani kendi Youtube kanalınıza sahip olmak için hiç de geç kalmış sayılmazsınız.

İşte başarılı bir Youtuber olmak için takip etmeniz gereken 11 adım:

Sizin için başarının ne demek olduğuna karar verin ve unutmayın

Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin

Detaylı bir aksiyon planı hazırlayın

Kanal sayfanızın ziyaretçilere davetkar gözüktüğüne emin olun

SEO’yu unutmayın

Tutarlı olun. Hep tutarlı olun

Sadede gelin

Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip edin

Takipçilerinizle iletişimde olun

Etkili bir web sitesiyle sesinizi geniş kitlelere duyurun

Analiz ve istatistiklerden öğrenin

01. Sizin için başarının ne demek olduğuna karar verin ve unutmayın

Çoğu insan başarıyı parasal olarak değerlendirse de aslında başarı bundan çok daha fazlasıdır. Hiç sevmediğiniz ve yaparken keyif almadığınız bir işten çok para kazansanız, mutsuz olmanıza rağmen kendinizi yine de başarılı bulur muydunuz? Hayatta birçok farklı şekilde başarılı olabilirsiniz. Önemli olan sizin için neyin daha değerli olduğuna karar vermek. Youtube kanalınız için başarının ne demek olduğunu siz seçeceksiniz. Bu; para kazanmak dışında daha fazla izleyiciye ulaşmak, daha fazla takipçi edinmek ya da genel olarak izleyicilerin kanalınızla daha çok etkileşim kurması olabilir. İstediğiniz şeyin ne olduğuna karar verdikten sonra bunu unutmayın ve odak noktanız haline getirin. Bunun dışında elde edeceğiniz şeyleri bir bonus olarak görmeye çalışın.

02. Kanalınızın amacını ve içeriğini şekillendirin

Youtuber olmak demek içerik ve video üretmek demek. Youtube’da birçok kaliteli içerik olduğu gibi kötü içerikler de var. Youtube kanalınızı oluştururken içerik üretmenin sadece eğlenceden ibaret olmadığını ve bir iş olduğunu unutmayın. İçeriğiniz kanalınız için seçtiğiniz tema ve ses tonu ile uyumlu olmalı. Bu markanızın kişiliğini oturtmanız için çok önemli bir adım. Kanalınızı oluştururken başarılı olmanın en kolay yolu her zaman için kendiniz olmaktır. İçeriğim ilgi çekici ama ben o kadar da enteresan değilim diye mi düşünüyorsunuz? O halde videolarınızı daha eğlenceli ve enerjik kılmak için biraz daha deli dolu davranabilirsiniz. “Biraz”ın altını çizelim! Eğlenceli olmaya çalışırken rahatsız edici ve izlemesi zor olmak istemezsiniz. Ayrıca her zaman için hedef kitlenizin neyi tercih edeceğini de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Şimdi kanalınızda ne tür bir içerik sunacağınıza karar verme zamanı. ‘Nasıl yapılır’ videolarından ‘komediye’, ‘ürün incelemelerinden’ ‘haberciliğe’ kadar yüzlerce seçeneğiniz var. Ne istediğinize karar verdikten sonra marka kimliğinizi kullanarak videolarınızı nasıl özgün ve eşsiz kılabileceğinizi bulmanız gerek. Kanalınızın ilgi alanı ve içeriğine bağlı olarak sektörünüzdeki gelişmelerden ve öne çıkan haberlerden de bahsetmelisiniz. Benzer kanallar da aynı konuları işliyor olabilir. Bu sizi durdurmasın. Gündemle alakalı olmak ve güncelliğinizi korumak kanalınız için oldukça önemlidir. Diğer kanallarla aynı şeylerden bahsetseniz bile konuyla ilgili kendi fikir ve yorumlarınızı belirtmek sizin için iyi bir fırsattır.

03. Detaylı bir aksiyon planı hazırlayın

Artık içerik türüne karar verdiğinize göre sıra, detaylı bir aksiyon planı hazırlayıp bunu nasıl hayata geçireceğinizi planlamakta. Bunu bir iş planı olarak düşünün ve arada sırada kendiniz için koyduğunuz standartlara uyuyor musunuz diye kontrol edin. Bu planı aynı zamanda YouTube kanalınızı oluştururken yapmanız gereken her şeyin detaylı bir listesi olarak da görebilirsiniz. Kaliteli videolar çekip yayınlayabilmek için ihtiyacınız olan ekipmanları da listeye eklemeyi unutmayın. Kanalınıza sizden başka birinin dahil olup olmayacağına karar verin. Kendinize gerçekçi bir yayınlama takvimi oluşturun, içeriğiniz için konular seçin ve zaman çizelgenize uyduğunuza emin olun.

04. Kanal sayfanızın ziyaretçileri samimi bir şekilde karşıladığından emin olun

Tamamlanmamış bir YouTube profili kanalınızı ziyaret edenlerde iyi bir izlenim bırakmaz. YouTube’da başarılı olmak istiyorsanız bunun görsel bir platform olduğunu ve kendinizi her açıdan en iyi şekilde sunmanız gerektiğini unutmamanız gerek. Profil fotoğrafınız ya da logonuz doğru pozisyonda, kanalınızın arka plan resmi ise doğru boyutlarda olmalı. Atlamamanız gereken başka bir şey ise videolarınızın görselleri. Bu görsellerin tutarlı bi tarza sahip olması kanalınız için daha profesyonel ve düzenli bir görüntü oluşturacaktır. Her öğenin doğru yerde ve boyutta olduğundan emin olmak için sizin için hazırladığımız sosyal medya görselleri boyut kılavuzuna göz atın.

05. SEO kullanımına dikkat edin

Doğru SEO kullanımı YouTube videoları için oldukça önemlidir. Videolarınız için bu kadar zaman ve emek harcadıktan sonra bu konuda tembellik yapmayın. YouTube oldukça gelişmiş bir arama motoru olarak çalışır ve çoğu zaman yeni içerik keşfetmek için de kullanılır. Peki bu sizin için ne demek? Doğru anahtar kelimeleri kullanarak YouTube’da bulunma, izlenme ve sevilme şansınızı arttırabilirsiniz. Hazırlayacağınız videoya benzer başka içerikler varsa onları bulmak için tam olarak hangi kelimelerle arama yaptığınıza bakın. Sonrasında aramanızda küçük değişiklikler yaparak sonuçların nasıl değiştiğini gözlemleyin. Sadece bir iki kelime bile çok büyük bir fark yaratabilir. Kullanmak istediğiniz anahtar kelimeleri, bunların popülerliğini ve rakiplerinizin kullandığı diğer kelimeleri araştırın.

06. Tutarlı ve istikrarlı olun

YouTube’da nasıl başarılı olabileceğinizle ilgili kaç tane makale okursanız okuyun bunu hep göreceksiniz. Herhangi bir başarı elde etmek için tutarlı ve istikrarlı olmanız gerekir. Yoksa bütün umudunuzu internette viral olmaya bağlayacaksınız. Viral olmak güzel olsa da ne yazık ki başarı için herhangi bir şekilde garantisi olan bir yol değil. Ne tür bir içerik ürettiğinizden bağımsız olarak tarzınız ve yayınlama zamanlarınızın tutarlı olması gerek. Ne zaman yeni video yayınlayacağınıza dair bir zaman çizelgesi oluşturun ve buna sadık kalın. Tutarlı bi şekilde aynı gün ve saatte video yayınlamak hem takipçilerinizde bir beklenti oluşturur hem de sizin kendinizi daha iyi planlamanıza yardımcı olur. Unutmayın, tutarlı olmak sadece zamanlama değil, aynı zamanda istikrarlı ve markanızı yansıtan içerik de demektir.

Gelin bir örnekle ne demek istediğimizi açıklayalım. Diyelim ki YouTube’da severek takip ettiğiniz ve konuyla ilgili merak ettiğiniz sorularınızı danıştığınız bir yemek kanalı var. Bu kanalın hiçbir açıklama yapmadan gittikleri at yarışıyla ilgili bir bölüm yayınladığının düşünün. Herhangi bir uyarı vermeden gelen içerikteki bu keskin farklılık takipçilerin kafasını karıştıracaktır. İçeriğinizle ilgili değişiklik yapıp farklı konulara değinmek istiyorsanız mutlaka izleyicilerinize önceden haber verin. 

07. Sadede gelin- direkt ve net bir dil kullanın

Bir YouTube videosu için en gereksiz olan şey 30 saniyede gösterebileceğiniz bir şeyi 5 dakika boyunca konuşarak anlatmaya çalışmaktır. Saçma gibi duyulsa da ne yazık ki bunu yapan oldukça fazla kişi var. Üzgünüz ama izleyicilerinizin boşa harcayacak vakitleri yok. Bu yüzden direkt sadede gelin. Özellikle ‘nasıl yapılır’ videoları hazırlıyorsanız bir an önce konuya girmeniz gerek. Videonun ne ile ilgili olacağından bahsedin ve hemen işe koyulun. Videonun amacı izleyicilere bir şeyleri göstermektir. Sadece konuşma dinlemek isteseler video izlemek yerine podcast dinlerlerdi. Tabiki de daha fazla bilgi vermeniz ve açıklama yapmanız gereken zamanlar olacaktır ama bunu videonun başı yerine sonrasında yaparsanız takipçileriniz videolarınızdan çok daha fazla keyif alırlar.

08. Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip edin

İzleyicilerinize bir şey sunarken olabildiğince konuyla ilgili bilgili ve alanınıza hakim gözükmek istersiniz. Bunun için de alanınızdaki gelişmeleri ve konuyla ilgili içerik üreten diğer kullancıları yakından takip etmelisiniz. Gelişmeleri öğrenmek ve sektördeki yeniliklere hakim olmak (rakiplerinizin neler yaptığı dahil) kendi izleyicileriniz için daha güncel ve alakalı içerik üretmenize yardımcı olur. Rakiplerinizin videolarını izlemek kendi videonuzu yayınlamadan önce onların fikir ve düşüncelerini öğrenmenizi sağlar. Bu şekilde ister onlara karşı gelen noktalara değinebilir, isterseniz de kendinize özgün bir yorum katabilirsiniz. Alanınızdaki gelişmeleri yakından takip etmeniz belirli bir konuyla ilgili güncel kalmak isteyenler için kanalınızı bir numaraya taşıyacaktır.

09. Takipçilerinizle iletişimde olun

Başarınızı takipçi sayınızla ölçüyorsanız takipçileriniz sizin için altın değerinde olmalı. Bu yüzden onlarla iletişim içinde olmalı ve sizin için değerli olduklarını belli etmelisiniz. Sadece yorumlarını beğenip cevaplamaktan bahsetmiyoruz. Takipçi yönetimi başlı başına bir iştir. İzleyicilerinizle gerçek zamanlı etkileşimde bulunmak için YouTube’da canlı yayınlar düzenleyebilirsiniz. Canlı yayınlar takipçilerinizin sizinle birebir iletişim kurmasına izin verdiği ve planlı bir videodan daha samimi bir atmosfer yarattığı için gittikçe popülerleşmekte. Bunu aynı zamanda soru cevap etkinlikleri düzenlemek için de kullanabilirsiniz. Alternatif olarak izleyicilerden sorularını yorum olarak yazmalarını isteyip canlı yayında bu soruları cevaplayabilirsiniz. Şu an YouTube ile ilgili bir makale okuyor olsanız da takipçilerinizle başka sosyal medya platformalarında da iletişim içinde olmalısınız. Başka platformlar kullanmak daha fazla kişiye ulaşıp kitlenizi büyütmenize fırsat sağlayacaktır. Birçok farklı platformda aktif olmak takipçilerinize onları önemsediğinizi ve bu işe bağlı olduğunuzu da gösterir.

Takipçi topluluğunuzu büyütmek için birkaç öneri:

Her zaman bir platformdan diğerine linkler verin ve izleyicilerinizi diğer platformlara da yönlendirin. Videolarınıza yerleştireceğiniz etkili bir CTA (eylem çağırısı) bunu yapmanıza yardımcı olur.

Yeni bir video yayınlayacağınız zaman bunu bütün kanallarınızda paylaşın ve mutlaka en son videonuzun linkini de ekleyin.

Takipçilerinizin ilgisini çekmek için bir blog oluşturun.

Etkileşimi arttırmak için bir forum başlatın.

Wix E-posta Pazarlama’yı kullanarak takipçilerinize blogunuz, duyurular ve gelişmelerle ilgili haber bültenleri yollayın.

10. Etkili bir web sitesiyle sesinizi geniş kitlelere duyurun

Ana içeriğinizi YouTube için oluşturduğunuz zaman markanızı yansıtan başka bir mecra bulmak zor olabilir. Tabiki de videolarınızı başka sosyal medya platformlarında paylaşabilirsiniz ve paylaşmalısınız da; ama kanalınızı asıl temsil etmesi gereken mükemmel bir video web sitesidir. Bir video sitesinin en büyük avantajı sitedeki her şeyin sizin kontrolünüzde ve size ait olması. Başka bir platformun kuralları ve sunduğu seçeneklerle sınırlı kalmak zorunda değilsiniz. Yani siteniz YouTube’un sunduğu her şeye sahipken herhangi bir kısıtlama içermez. Wix Video sayesinde YouTube kanalınızı kolayca sitenizle senkronize edebilir ve videolarınızı aktarabilirsiniz. Bu da videolarınızın sitenizden daha fazla izlenmesi anlamına gelir. Ayrıca isterseniz videolarınız için sitenizden satış ve kiralama yapabilir veya aylık üyelik planları oluşturabilirsiniz. Üstelik hiç bir ücret ödemeden!

11. Analiz ve istatistiklerden öğrenin

YouTube, videolarınızın performansını görüp takip edebilmeniz için kanalınıza özel bir analiz bölümü sunar. Bu analizler videolarınızı izleyen kişiler hakkında fikir edinmenize olanak tanıyarak hedef kitlenize daha fazla odaklanmanıza yardımcı olur. Ayrıca, videolarınız arasındaki performans farklarıyla ilgili de fikir alabilirsiniz. Bir videonun neden daha iyi ya da daha kötü performans gösterdiğini anlayarak içeriğinizi buna göre düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, her zaman daha iyisini yapmak mümkün. Analizler kanalınızın başarılı olması için kullanmanız gereken güçlü bir araçtır.

Gizlilik Politikası Privacy Policy