MacroTurk Yazılım
İletişim Bilgilerimiz
blog-img

Friday 21 May 2021

Günümüz teknoloji çağı olduğundan ve her şey internet üzerinden yapıldığı için bütün firmalar e satışa yönelmiş durumdadır. İnternette pazar arayışı yapmak için web sitenizin mutlaka bir adı olması gerekmektedir. Burada domainin önemi ortaya çıkmakta ve e satış yapmak için web sitenize domain almak zorundasınız.

Domain bir diğer adı ile alan adı da denilmekte olup internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların kişi üzerine tescil edilmesine denilmektedir. Aldığınız domain bir başkası tarafından kesinlikle alınamayacağı gibi kesinlikle de kullanılamamaktadır. Tescil ettirdiğiniz domain süresiz kullanılmak üzere müracaat yapan kişi ya da işletmeye verilmektedir. Web sitelerinde domain olmak zorundadır yoksa sadece ıp adresleri üzerlerinden çalışma yapabilirler bu da çok aktif olmayan bir sistem olup çok az tercih edilmektedir.

Bir domain adını yazmak için tarayıcınızın adres çubuğuna yöneliyorsunuz ve sadece birkaç harf yazdığınızda karşınızda bir web sitesi görüntüleniyor. İşte bu son teknolojinin ürünüdür. Fakat bu durum nasıl gerçekleşiyor? Perde arkasında neler var? Bloğumuzun geri kalanında domainlerin aslında ne olduğuna, nasıl çalıştığına değineceğiz.

Web sitenizi oluşturan içerikler(fotoğraflar, blog gönderileri, yazı tipi dosyaları vb.) web sitenizin dosyalarıdır. Bu web sitesi dosyaları dünyanın dört bir yanındaki sunucularda barındırılıyor. Fakat bu sunucular sadece IP adresleri tarafından tanınıyor. IP adresiniz buna benzer bir sayı dizisidir: 113.18.67.21

IP adresleri, bir bilgisayarın internet üzerinden başka bir bilgisayarla iletişim kurmasını sağlayan kimlik numaralarıdır.

Üst Düzey Domain Nedir?

Üst düzey domainler, domain adlarının en üst seviyesidir. Her yerde sürekli karşımıza çıkan .com, .org, .com ve .net en yaygın olarak kullanılan üst düzey domainlerdir. Birçok üst düzey domain mevcuttur. Hangisini seçeceğiniz web sitenizin tarzına bağlıdır.

Alt Domain Nedir?

Örnek verecek olursak, “yeni.websitem.com” bir alt domaindir. Bu tür domainler daha çok yeni web sitelerini denemek için ya da aynı domainde ki bir web sitesinin ek unsurlarını oluşturmak için kullanılır.

Örneğin; bazı şirketler bloglarını alt domainlere kurar. (blog.websitem.com)

Park Domain Nedir?

İşletmeler bazen tek bir web sitesi için kullanmak istedikleri birden fazla domaine sahip olur. Örneğin “websitem.com” ve “yenisitem.com” isimlerinde iki web siteniz olduğunu varsayalım. Web siteniz “yenisitem.com” üzerine inşa edilmiş ise “websitem.com” diğer sitenize yönlendirilmiş bir park domain olur.

Park domainler genelde, sıklıkla yanlış yazılan bir domain adına sahip kişiler tarafından ve birincil domaine gitmesi gereken birden fazla domaine sahip kişiler tarafından tercih edilir.

Peki, domainin size faydası ne olacaktır?

Domain internet alışverişlerinde firmanın tanınması için ve firmaya ulaşım için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Domain sizin internette tanındığınız bir kimlik niteliğindedir. İnternette her ne olursa olsun yer almak ve satış yapmak istiyorsanız mutlaka domain satın almanız gerekmektedir. Aksi halde internette çok faal bir çalışma yapamazsınız. Domain adınızın kolay anımsanabilen karakterlerden oluşması sizin için avantaj sağlamaktadır. Domainlerde zor karakterler insan hafızasında yer etmesi zor olduğu için dikkat çekici karakterde olması önemlidir. Domain yani alan adınız yoksa eğer bu sizin için büyük kayıptır. Çünkü zamanında alınmayan domainler işletmeler için ciddi kazanç kayıplarıdır.

Gizlilik Politikası Privacy Policy