MacroTurk Yazılım
İletişim Bilgilerimiz
blog-img

Saturday 04 February 2023

En doğru bilgi yine kendi açıklamaları... Vuhuv arama motorunu tanıtırken oradan buradan değil kendi tanıtımlarını paylaşarak destek vermek istedik... 

 

Hedeflerimiz

Vuhuv bir arama motorundan beklenen aranılan doğru bilgiye ulaşmanın yanı sıra, temiz interneti hedef edinmiştir ve çalışmalarını bu yönde sürdürmektedir. Ayrıca sadece arama motoru ile yetinmeyip çeşitli web servisleri ile kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek bir çok projenin geliştirilmesi için planlama yapılmıştır. Bu servisler içerisinde şu an için e-posta servisi aktif olarak kullanılabilmektedir. Türkiye merkezli olarak başladığımız süreçte servislerimizi dünya çapında da hizmet verebilecek potansiyele ve yeterliliğe ulaştırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Şirket Bilgileri

Farklı şirketlerimizin bir alt hizmeti olarak sürdürdüğümüz arama motoru çalışmalarımızı 2019 yılı itibariyle Vuhuv Telekomünikasyon Anonim Şirketi olarak Gaziantep Teknopark yerleşkesinde devam ettiriyoruz. Sistem odamız yani sunucularımızın tamamı Gaziantep'te bulunmaktadır.

Tarihçe

Arama moturu tecrübemiz 2000 li yılların başlarında farklı isimlerde dizin indeksleme , ansiklopedik bilgiler ve arama motoru geliştirme şeklinde başlamıştır. 2012 yılında daha gelişmiş bir sistem tasarlamak için Vuhuv alan adı kaydını gerçekleştirdik. Bu süreçte oluşturduğumuz arama motoru temel seviyede isteklere cevap verebilmekteydi. Bu projeden farklı olarak çeşitli alanlarda çalışmalarımız devam ettiğinden 2012 ile 2018 yılları arasında proje gelişim sürecine zaman zaman ara vermek zorunda kaldık. Bu da projenin gelişiminde bir duraklama sürecinin yaşanmasına neden oldu. 2018 yılından itibaren ise aktif olarak vuhuv arama motorunun gelişimini sürdürmekteyiz.

Ekibimiz

Proje geliştirme sürecinde bizi diğer arama motorlarıyla karşılaştıranları önceleri anlamakta güçlük çeksekde sonraları gurur duyduk. Karşılaştırma yapılan arama motorları mevcut durumda yüzlerce mühendisi, binlerce çalışanı, milyar milyar bütçeleri olan ve 25 yılın üzerinde faaliyet gösteren yerler. Biz bu süreç boyunca tüm işlerde aktif olarak sadece iki kişi çalışmaktayız. Gelişim sürecindeki tüm iş gücü ve maddi zorluklarla başetmenin yanı sıra projenin kesintisiz çalışması için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz.

Nasıl Çalışıyoruz

İnternet numarası kaynaklarının tahsisini ve kaydını yapan ripe.net tarafından Vuhuv için tahsis edilen ip adresleriyle aracısız kendi bilgilerimizde internete çıkıyoruz. 2022 verilerine göre 1Gbit metro ethernet hattımız üzerinde 35 sunucu ile çalışıyoruz. Sistem odamız Gaziantep Teknopark yerleşkesi içinde yer almaktadır.

Vuhuv

Vuhuv dünya genelinde dil ayrımı olmadan, yüksek seviyede coşku ve yüksek seviyede mutluluk anında söylenen kelimedir. Arama motoruna isim olarak Vuhuv'u seçmemizin nedeni insanların dil ayrımı olmaksızın bu ifadeyi kullanmasıdır. Dilden bağımsız aynı duyguların paylaşılması sırasında kullanılan bu kelime ile insanların ortak buluşma noktası ve iletişim portalı haline getirmek istediğimiz bu projede Vuhuv ismi üzerine sistemimizi inşa etmek istediğimiz için bu ismi tercih ettik.

Gizlilik Politikası Privacy Policy